Paper Mirchi - Nech papier rozpráva

03 december, 2019 Počet reakcií: 0

Láska k papieru stojí za vznikom nášho obchodu. Zaľúbili sme sa do všetkých jeho farieb, štruktúr, do jeho vône a pôvodu. Jeden z tých, ktorý musíte určite bližšie spoznať, je papier značky Paper Mirchi.

 

Ručne vyrobené

Paper Mirchi vlastne nie sú klasické papiere. Označujú sa výrazom tree-free, pretože sa pri ich výrobe nepoužíva drevo. Sú vyrobené z bavlnených zvyškov látok a odrezkov, ktoré sa sekajú na malé časti, rozvláknia sa, zafarbia a rozprestierajú na sito. Nasleduje proces, kedy sa vlákna vďaka pridanej celulóze spájajú a odstraňuje sa prebytočná voda. A toto všetko sa robí ručne.

  

Techniky farbenia

Preneste sa v mysli do Indie. V jednej malej dielničke tam pod rukami šikovných žien vznikajú papiere Paper Mirchi. Tradičná nie je len ručná výroba, ale aj techniky farbenia hárkov papiera. Ku každému jednému sa pristupuje individuálne a venuje sa mu všetka pozornosť remeselníčky/umelkyne, ktorá ho má v rukách a vytvára neopakovateľné motívy. Ich majstrovstvo a umeleckú dušu je cítiť v každom jednom liste.

Rozlišujú sa štyri metódy farbenia, ktoré umelkyne z Paper Mirchi využívajú:

  • Mramorovanie 

Proces sa začína v mramorovacej nádobe, kde sa pripraví z farieb vzor. Využíva sa jednoduchý nástroj - drevená palička. Na vzor sa opatrne priloží bavlnený hárok papiera a ten sa sám vďaka vlastnostiam papiera prenesie. Nasleduje už len proces schnutia a finálnej úpravy.

     

  • Pečiatkovanie 

Metódu si jednoducho môžete predstaviť ako otláčanie vzoru na papier. Na „pečiatku“ sa nanesie farba a postupne sa vzor prenáša na celú plochu hárka. Je to starodávna technika, ktorá si vyžaduje dôslednosť, pevnú ruku a roky skúseností. Výsledok vám vezme dych.

   

  • Batikovanie Tie&Dye 

Papier sa v tomto prípade skladá rôznymi smermi a postupne sa po častiach zafarbuje. Všetko pomaly, precízne a osobitne. Vďaka svojej vysokej nasiakavosti sa papier mení na vzorované a žiarivé umelecké dielo. Vzor je krásne viditeľný na oboch stranách hárku.

   

  • Batikovanie voskom 

Pri tejto metóde sa pracuje s horúcim voskom. Ten sa nanáša na papier a keď uschne, prechádza sa k procesu farbenia. Farbenie by sme mohli prirovnať ku kúpeľu. Farba preniká cez praskliny k povrchu papiera, vsakuje sa do neho v rôznych intenzitách a vytvára nevídaný farebný efekt.

    

Myšlienka a ocenenia

Za týmto krásnym projektom stojí Reni, ktorá pochádza z Indie a vyrástla v Mumbai. Vždy si potrpela na to, aby aj ten najmenší darček, ktorý darovala vyzeral nádherne a premenil sa na niečo špeciálne.

   

Počas štúdia a budovania kariéry sa venovala textilnému dizajnu a šperkom, vďaka čomu sa zoznámila so všetkými metódami farbenia látok. Jej láska k wrappingu – baleniu darčekov však neutíchala, a tak vdýchla život projektu luxusných bavlnených papierov. Od svojho vzniku získala Reni a jej papiere už mnoho ocenení. Od nás získava veľký obdiv.

Čo poviete na tieto krásne papiere s príbehom vy?
Keď si ich budete prezerať, nezabúdajte na remeselné zručnosti, umeleckú dušu a posolstvo, ktoré v sebe skrývajú. Každý hárok rozpráva svoj príbeh.

 
Tiež v Zo sveta Jollity

Filofax pre každého

30 január, 2020 Počet reakcií: 0

Čítať ďalej